Contrabandă descoperită de autoritățile cehe
Doi cetățeni români au fost opriți de poliția din Cehia în apropierea orașului Jihlava, în timp ce transportau cantități însemnate de țigări și vin fără a putea justifica proveniența sau plata taxelor. Potrivit informațiilor furnizate de Administrația Vamală Cehă, cei doi bărbați se îndreptau spre Franța, unde intenționau să vândă marfa pe piața neagră.
Detalii despre operațiune
Incidentul a avut loc în cursul săptămânii trecute, când patrula vamală a efectuat un control de rutină pe autostrada D1, lângă Jihlava. În urma verificării vehiculului, autoritățile au descoperit ascunse în compartimente special amenajate peste 10.000 de pachete de țigări și câteva sute de litri de vin, toate fără timbre fiscale sau documente legale. Valoarea estimată a mărfii se ridică la câteva sute de mii de coroane cehe.
Cei doi români, ale căror identități nu au fost făcute publice, au fost reținuți și sunt cercetați pentru contrabandă și evaziune fiscală. Ei riscă pedepse cu închisoarea și amenzi substanțiale. Marfa a fost confiscată, iar mașina folosită pentru transport a fost sechestrată.
Context și reacții
Acest caz readuce în atenție problema contrabandei cu tutun și alcool pe rutele est-europene, Cehia fiind adesea folosită ca punct de tranzit. Autoritățile cehe colaborează cu cele din alte state UE pentru a descuraja astfel de practici. Deși incidentul implică cetățeni români, nu există indicii că ar face parte dintr-o rețea organizată mai mare.
Până la acest moment, ambasada României la Praga nu a emis un comunicat oficial. Reprezentanții comunității românești din Cehia au evitat să comenteze, precizând că este un caz izolat care nu reflectă comportamentul majorității diasporei.
Sursa: Jihlavský deník — traducere și adaptare strainatate.info