Doi români, acuzați că au montat dispozitive pe bancomate în Canada

Doi cetățeni români riscă zeci de acuzații după ce ar fi furat bani de la bancomate din York Region, Ontario.

Doi români, acuzați că au montat dispozitive pe bancomate în Canada

Doi cetățeni români, în vârstă de 41 și 52 de ani, au fost arestați în Canada, fiind acuzați că au instalat dispozitive de reținere a banilor la bancomate. Poliția Regională din York (York Regional Police) a anunțat că cei doi ar fi comis 14 astfel de incidente între 17 iunie și 27 iulie. Aceștia sunt suspectați că au folosit bandă dublu-adezivă pentru a bloca scoaterea banilor, iar apoi reveneau la ATM-uri pentru a-i recupera.

Cum funcționa metoda

Potrivit autorităților canadiene, suspecții instalau în interiorul fantei de eliberare a banilor o bandă dublu-adezivă, iar victimele nu-și puteau primi sumele solicitate. După ce persoanele plecau, bănuiții reveneau și scoteau banii blocați. În urma perchezițiilor, polițiștii au găsit o cantitate mare de bandă adezivă și plăci metalice confecționate artizanal, care ar fi fost folosite pentru realizarea dispozitivelor.

Cei doi suspecți

Este vorba despre Razvan Zenica, de 41 de ani, și Vasile Stoean, de 52 de ani, ambii din România. Ei se confruntă cu 19 capete de acuzare pentru furt sub 5.000 de dolari și 19 acuzații de distrugere sub 5.000 de dolari. Până în acest moment, dosarul nu a fost judecat, iar cei doi beneficiază de prezumția de nevinovăție.

Contextul din York Region

York Region este o regiune administrativă din provincia Ontario, la nord de Toronto, cu aproximativ 1,2 milioane de locuitori. Este o zonă cu o comunitate numeroasă de imigranți, iar infracțiunile legate de ATM-uri au devenit o preocupare a poliției locale. Autoritățile canadiene atrag atenția că suspecții călătoreau frecvent în sud-vestul Ontario și că ar putea exista și alte victime.

Sfaturile poliției

Oamenii legii recomandă cetățenilor să verifice întotdeauna dacă suma eliberată corespunde cu cea solicitată. Dacă banii nu apar sau apar parțial, să nu se îndepărteze de bancomat și să anunțe imediat instituția financiară. De asemenea, orice comportament suspect trebuie raportat la poliție.

Cazul vine să atragă atenția asupra modului în care astfel de incidente pot afecta imaginea comunității românești din Canada, deși faptele sunt individuale și nu reflectă comportamentul general al diasporei. Românii din Ontario sunt, în majoritate, oameni muncitori, integrați în societate, iar astfel de întâmplări reprezintă excepții care trebuie tratate prin justiție.

Sursa: CP24