Eintracht Frankfurt a încheiat la egalitate partida tur de pe teren propriu din semifinalele Ligii Europa cu Chelsea Londra, scor 1-1. Meciul a fost transmis în direct la Canal 3.

Gazdele au început în forță partida și au deschis scorul în minutul 23 prin Luka Jovic. Atacantul sârb a înscris al nouălea gol în actuala ediție a competiției.

Londonezii au egalat chiar înainte de pauză prin spaniolul Pedro Rodriguez asistat de mijlocașul englez Ruben Loftus-Cheek.

”Aristocrații” ar fi putut smulge victoria în repriza secundă. David Luiz l-a pus la încercare pe Kevin Trapp printr-o lovitură liberă, însă mingea a lovit bara transversală. Finalista se va decide peste o săptămână la Londra.

Într-o altă confruntare, Arsenal Londra a dispus pe Emirates Stadium de FC Valencia cu scorul de 3-1. ”Liliecii” au deschis scorul prin Mouctar Diakhaby în minutul 11. Apoi la rampă a ieșit Alexandre Lacazette. Atacantul ”tunarilor” a restabilit mai întâi egalitatea în minutul 18, apoi a înscris din nou 8 minute mai târziu.

Scorul final a fost stabilit în prelungirile partidei de Pierre Emerick Aubameyang.

Arsenal porneşte cu prima şansă de calificare în finala de la Baku. Partidele retur se vor disputa pe 9 mai.